Hvem bad egentlig om oprydningen?

Regeringen var valgt at vi skal være med i GGGI De bad Lars Løkke om lige at få fixet organisationen så den ikke var en udemokratisk plat maskine med pengespild og om at rydde op i de mange usunde forbrugsgoder der åbenlyst var Løkke fik ændret en del Nogle mener for sent At han med

Regeringen var valgt at vi skal være med i GGGI. De bad Lars Løkke om lige at få fixet organisationen, så den ikke var en udemokratisk plat maskine med pengespild, og om at rydde op i de mange usunde forbrugsgoder der åbenlyst var. Løkke fik ændret en del. Nogle mener for sent. At han med det samme skulle have sat linien. Vand under broen. Forandringer er sket, påståes det.

I hvert fald er Danmark fortsat i GGGI som har kostet Lars Løkke troværdighed på grund af arbejdet som regeringen gav ham. Nu trækker han sig klogt fra jobbet. Et job, han måske ikke skulle have taget, da han ikke på bundlinien fik en dyt ud af det, fordi det modregnes. Han har vel villet gøre en forskel. Det gjorde han også. I hvertfald for sit image.

Nu bliver det spændende så… HVEM regeringen (som medlem af bestyrelsen i GGGI) vil være med til at sætte ind på den forfærdelige post. Hvem er næste offer i rækken, der enten trækkes ned – eller kan alle sig i de ændringer der måske er lavet?

Under "GGGI krisen" fandt medierne ikke mange grunde til at fortsætte samarbejdet med GGGI. Det valgte regeringen alligevel. Hvorfor ved vi endnu ikke helt, men man må håbe der virkelig gøres en forskel i verden. Vide det kan vi ikke. Tvivle kan vi. Nemt. Pressen rodede rundt i organisationen og ingen mente den gjorde en forskel dengang. Har de rodet videre? Hvad laver GGGI egentlig?

Hvem tør? Man skal nok finde en der faktisk tjener på arbejdet – og ikke får det hele trukket fra anden løn. Altså en, der ikke gør det for at forandre verden. Og så er det hele måske netop dødfødt. Loose-loose situation?

Læs også:
Kina #10 - Shanghai: Donaldister i 39 grader, en blind massør og den uendelige Lazy River

Vil du have Søeforklaringer i indbakken?

Scroll to Top

Søeforklaringer direkte i indbakken?

Intet spin, ingen spam, ingen algoritmer. Bare mine tanker om medier, magt og mennesker, når jeg har noget på hjerte.