Selma og bogen

Selma troede seriøst at verden var gået i stykker Hendes iPad var ikke bare flad Den var død Stendød Opladerstikket lå derhjemme i Gentofte og hun selv sad i et sommerhus midt i en jysk nåleskov hvor det mest teknologiske var en rusten vejrkværn på naboens lade Hendes forældre kaldte det digital detox Selma kaldte

Selma troede seriøst, at verden var gået i stykker. Hendes iPad var ikke bare flad. Den var død. Stendød. Opladerstikket lå derhjemme i Gentofte, og hun selv sad i et sommerhus midt i en jysk nåleskov, hvor det mest teknologiske var en rusten vejrkværn på naboens lade. Hendes forældre kaldte det digital detox. Selma kaldte det et overgreb på menneskerettighederne. Der var ingen barer på mobilen, ingen notifikationer og absolut ingen pixels. Kun lyden af en arrig fugl i toppen af et træ og duften af gammelt træ, støv og ferie, som voksne altid påstår er hyggelig.

Hun lå på den slidte sofa og stirrede op i loftet, som om der når som helst kunne starte en film deroppe. Det gjorde der ikke. Ingen beskeder. Ingen videoer. Ikke engang en reklame for noget, hun ikke havde bedt om. Bare et hvidt loft og den slags kedsomhed, der føles som at sidde fast i en elevator med en, der lugter af spegepølse og gerne vil smalltalke.

Hun vendte sig om, stak hånden ned under sofaen og mærkede noget hårdt. Noget firkantet. Hun trak det frem og stirrede på det, som om det kunne være en hemmelig nødlader sendt fra himlen.

Det var en bog.

Ikke en flot bog. Ikke en fantasybog med ild, sværd og ulveøjne på forsiden. Ikke en bog fra BookTok med glitrende kanter og et navn skrevet med skrigende sølvbogstaver. Bare en helt grå bog. Uden titel. Uden billede. Uden den mindste lyst til at gøre reklame for sig selv. Da hun åbnede den, var siderne tomme. Helt hvide. Ikke et eneste ord. Ikke en eneste tegning. Ikke så meget som et komma, der gad møde på arbejde.

“Flot,” mumlede hun. “En bog med ingenting i. Ligesom min dag.”

Hun lod den falde ned på gulvet. Men lyden var mærkelig. Ikke bare et pap-agtigt bump. Mere som et ekko. Som om bogen var dybere indeni, end den så ud udenpå. Det irriterede hende næsten endnu mere. Nu var den også mystisk på den overlegne måde.

Tiden sneg sig af sted. Selma talte syv fluer. Hun overvejede at give dem navne. Hun overvejede også, om et menneske rent faktisk kunne dø af kedsomhed, eller om voksne bare sagde nej til det, fordi de aldrig selv havde været tre timer uden wifi.

Til sidst tog hun bogen op igen. Hun åbnede den første side og stirrede så hårdt på den, som om den skyldte hende penge. Mens hun stirrede, kom hun til at tænke på sit yndlingsspil. På sin figur. En lynhurtig ninja med neonblå sværd, der kunne springe hen over tage, vægge og logik uden at blinke. Hun forestillede sig, hvor malplaceret den ninja ville se ud her i den stille stue mellem stribede puder, fyrrenåle på gulvet og en grim, blomstret tekop på bordet.

Så skete det.

En lille sort streg dukkede op på siden.

Selma stivnede. Hun blinkede. Stregen blev ikke væk. Den voksede. Ikke som en tegning, nogen tegnede, men som en revne, der åbnede sig i papiret. Så blev den til en silhuet. Det var ninjaen. Hendes ninja. Men han stod helt stille, som om han ventede på ordre. Han var bare en skitse. En idé med ben. Et næsten-menneske, der manglede resten.

Selma satte sig op. Nu prikkede det i fingerspidserne. I spillet var alt jo lavet på forhånd. Banerne. Fælderne. Replikkerne. Selv overraskelserne var planlagt af nogen andre. Hun skulle bare trykke på de rigtige knapper og lade som om, hun havde fundet på det hele selv. Men her var der ingen knapper. Ingen menu. Ingen blinkende pile. Kun en tom side og en ninja, der ventede.

Hun lukkede øjnene og tænkte, at ninjaen selvfølgelig måtte være på flugt. Ikke fra zombier. Ikke fra onde robotter. Det var for nemt. Han måtte være på flugt fra en hær af flyvende tekopper, som skød med skoldhed kamillete og råbte fornærmelser med fine stemmer. Hvorfor tekopper? Fordi den blomstrede kop på bordet så ud, som om den længe havde ventet på en chance for at blive skurk.

Da Selma åbnede øjnene igen, var siden ikke længere tom. Ord stod overalt. Sætninger. Beskrivelser. Fart. Fjol. Fare. Det hele væltede frem, som om bogen havde slugt hendes tanke og spyttet den ud som historie.

Hun begyndte at læse.

Ninjaen fór gennem en skov af lakridsrødder. Tekopperne susede efter ham i luften og plaskede kogende kamillete ned over mosset. En særlig arrig kop med guldkant skreg, at han var en usleben barbar. Ninjaen sprang op på ryggen af en væltet stol, som i historien pludselig var blevet til et bjerg, og svang sit neonblå sværd mod et tårn af småkager, der væltede ned over fjenden som en kikse-lavine. Selma fnisede. Så grinede hun rigtigt. Den slags grin, der kommer, når noget er så dumt, at det bliver genialt.

Jo længere hun læste, jo mere forstod hun, at bogen ikke var tom. Den ventede bare. Den var en slags sulten stilhed med omslag på. Den levede af kedsomhed. Af de øjeblikke, hvor der ikke skete noget udefra, og hvor noget derfor blev nødt til at ske indeni. Jo mere stille sommerhuset var, jo mere larmede hendes fantasi. Og den larm var langt sjovere end notifikationer. For notifikationer peger altid samme vej. Se her. Klik der. Grin nu. Bliv vred her. Rul videre. Men bogen pegede ingen steder. Den spurgte bare, om hun selv havde noget.

Det havde hun.

Pludselig fandt hun på en by bygget af kortspil, hvor vinden altid løj. En kat, der kun talte i gåder og krævede sardiner som betaling for visdom. En konge med en krone af cornflakes. En underjordisk tunnel, hvor væggene hviskede ting, man havde glemt om sig selv.

Selma læste og tænkte og fandt på og læste igen, og hver gang hun troede, historien havde nået loftet, viste det sig, at loftet bare var endnu en lem.

Sent på eftermiddagen kom hendes forældre ind og sagde, at de havde fundet en gammel powerbank i bilen. De sagde det med den slags triumf, voksne får, når de tror, de redder civilisationen med en ledning. Selma kiggede knap nok op. Hun sad med bogen åben på knæene, midt i et kapitel hvor ninjaen var i gang med at forhandle fred med en gigantisk ostemad, der følte sig misforstået af historien.

“Det er okay,” sagde hun. “Jeg har fundet noget med uendelig strøm.”

Hendes far så på bogen. Så på Selma. Så på bogen igen, som om han overvejede, om det var bedst ikke at stille spørgsmål, når et barn endelig er optaget af noget uden skærm.

Men Selma lagde næsten ikke mærke til ham. Hun havde travlt med at opdage noget, som ingen appbutik sælger, og ingen algoritme foreslår, fordi den ikke kan pakkes ind, måles i klik eller sendes med push-besked. Hun havde opdaget, at kedsomhed ikke altid er et hul. Nogle gange er det en dør. Og at den, der hele tiden får verden serveret i færdigskårne bidder, let glemmer, hvordan man selv tænder lyset inde i hovedet.

Den aften, mens skoven stod mørk udenfor, og den døde iPad lå tavs som en slukket sten, sad Selma bøjet over den grå bog og smilede. Ikke fordi hun var sluppet væk fra verden, men fordi hun endelig havde opdaget, at der også findes en verden, som først begynder, når skærmen holder kæft.

Vil du have Søeforklaringer i indbakken?

Scroll to Top

Søeforklaringer direkte i indbakken?

Intet spin, ingen spam, ingen algoritmer. Bare mine tanker om medier, magt og mennesker, når jeg har noget på hjerte.