"Vi laver da vores eget sociale medie", siger Moderaterne i deres automathad til de sociale medier, som vi borgere ellers vælger i frihed. Vi er her næsten alle sammen. Også Moderaterne i stor stil. Et parti, der ikke fandtes uden netop sociale medier. Og egentlig søgte at bevise, at SoMe kan bruges til andet end kattekillinger og folk der danser.
Moderaterne startede som et mødested på primært Facebook og Twitter, hvor tusinder valfartede til det nye liberale politiske mødested. Fordi det er her, danskerne er. Staten skal selvfølgelig ikke lege mediebureau. Og hvis det nye moderate medie skal leve op til alt det, som partiet hele tiden angriber de andre sociale medier for ikke at fokusere på, vil drift og udvikling koste milliarder.
Venstre har sagt nej, fordi de holder fast i det liberale fundament Moderaterne også var skabt på. Men hvis I insisterer eller får overtalt Venstre, har jeg lige klippet en lille reklamevideo I frit kan bruge. Selv tak.
Vil du have Søeforklaringer i indbakken?






